impossible city
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

impossible city

english and music

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

yds ile ilgili genel bilgi

YazarMesaj
h@tice

h@tice

yds ile ilgili genel bilgi Empty
MesajKonu: yds ile ilgili genel bilgi   yds ile ilgili genel bilgi Icon_minitimePtsi Kas. 10, 2008 7:35 pm

Yüksek öğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilmeleri (ÖSYM) öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından uygulanan bir sınav ve yerleştirme sistemi ile yapılır. Bu sistemin genel adı (ÖSYS) öğrenci seçme ve yerleştirme sistemidir. Sistemin genel amacı yüksek öğretim programlarına öğrenci seçmek ve yerleştirmektir.

Bu sistemde; yabancı dil öğrenim alanında yer alan yüksek öğretim programlarına girmek isteyen adaylar için uygulanan (ÖSS) Öğrenci Seçme Sınavına ek olarak (YDS) Yabancı Dil Sınavı uygulanır.

ÖSS sınavından bir hafta sonra uygulanan YDS sınavına dil puanı ile öğrenci alan Yüksek öğretim programlarına girmek isteyen adaylar katılır. YDS sonuçlarının katılması ile hesaplanan ÖSS-DİL puanı; adayların yabancı dil ve edebiyatları, bu dillerin öğretmenlik programları, mütercim tercümanlık ve turist rehberliği gibi bazı yüksek öğretim programlarına yerleştirilmesinde kullanılır.

yds ile ilgili genel bilgi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Radyomuz Hakkında Bilgi...
» ÖSS İle İlgili Bilgiler...
» Özlem İle İlgili Nickler...
» BİLGİSAYAR İLE İLGİLİ BİLGİLER